Soul House
Fragment
CG2016-4-474
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-474 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of a sole house, representing the arched roof of a small hut. |
| Height | 6 cm |
| Length | 11 cm |
| Width | 11 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.