Stirrup Jar
Handle
CG2016-4-404
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-404 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Double handle and false neck from a Mycenaean stirrup jar. |
| Height | 3.2 cm |
| Width | 7.8 cm |
| Thickness | 2.6 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.