Net Sinker
97-563-6514
From: North America | United States of America | New York | Herkimer County | Herkimer
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6514 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New York | Herkimer County | Herkimer |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Perforated |
| Description | Flat, roughly oval river stone with perforated hole at one end; edges show wear; probably natural (boring mollusk); may have been used. |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Thickness | 0.8 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6514 - Old Museum Number | 18912 - ANSP Number | II 1562 - Gottschall Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


