Soul House
CG2016-4-380
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-380 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ceramic soul house with arched "house" (now broken). modeled offerings indicated. Soul house is incomplete. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.