Offering Tray
CG2016-4-378
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-378 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Horseshoe-shaped ceramic offering tray. Incomplete. Two channels for liquids, various modeled offering depicted. |
| Height | 6.35 cm |
| Length | 34.29 cm |
| Width | 25.4 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.