Offering Tray
CG2016-4-376
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-376 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Horse-shoe shaped ceramic offering tray with two channels for liquid, modeled offerings. |
| Height | 5.08 cm |
| Length | 35.56 cm |
| Width | 25.4 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.