Limestone Fragment
CG2016-4-355
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-355 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of limestone with a flat surface, and a small area of raised relief at the corner, depicting a human toe. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 8 cm |
| Width | 4.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.