Limestone Fragment
CG2016-4-350
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-350 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Small fragment of limestone, possibly from a stela, with an incised hieroglyph of Anubis, seated upon his shrine. |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 0.7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.