Limestone Fragment
CG2016-4-299
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-299 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Small fragment of limestone with a raised borderline at the top, and a feather pattern below, also in raised relief. |
| Height | 2 cm |
| Length | 5 cm |
| Width | 2.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.