Limestone Fragment
CG2016-4-294
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-294 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Flake of limestone with one worked surface and a partial inscription. Incised borderline above a line of incised hieroglyphs reading right to left, including the epithet "the honored one before..." |
| Height | 5 cm |
| Length | 12 cm |
| Width | 10 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.