Limestone Fragment
CG2016-4-289
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-289 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of limestone with one worked surface, and a partial inscription. Incised hieroglyphs read right to left. |
| Height | 5 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 12 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.