Limestone Fragment
CG2016-4-284
From: Egypt | Meydum
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-284 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | M8 X4 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Small fragment of inscribed limestone, probably from a stela. Single damaged "r" sign, or an eye. |
| Height | 3.1 cm |
| Length | 3.5 cm |
| Width | 0.6 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.