Limestone Fragment
CG2016-4-283
From: Egypt | Meydum
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-283 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | M8 X4 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Small fragment of inscribed limestone, probably from a stela. Two partial columns of hieroglyphs reading left to right. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 1.2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.