Stela Fragment
CG2016-4-276
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-276 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Fragment of a limestone stela, probably from Dendera. Two lines of incised hieroglyphs at the right, facing right. At the left is the face of a woman, facing left, executed in sunk relief. |
| Height | 15 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 2.5 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.