Sherd
CG2016-4-270
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-270 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Alabaster |
| Description | Small alabaster rim sherd, or part of a lid. |
| Length | 3.8 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 1 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.