Inlay Fragment
CG2016-4-187
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-187 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a blue faience tile or plaque, with white faience inlays. At the left is the leg section of a standing wrapped male god (probably Osiris), facing left. To the right is a portion of a standing female goddess, facing left, and holding a long scepter in her right hand. Traces of a tripartite wig. Faience is broken on the edges, but flat on the back. |
| Height | 2.9 cm |
| Length | 5.4 cm |
| Width | 6.2 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.