Sandal
29-42-833
Location: On Display in the Native North America Gallery
From: United States of America | Southwest Colorado | Mesa Verde Region
Curatorial Section: American
| Object Number | 29-42-833 |
| Current Location | Native North America Gallery - On Display |
| Culture | Cliff Dweller |
| Provenience | United States of America | Southwest Colorado | Mesa Verde Region |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Date Made | 750-1300 CE |
| Section | American |
| Materials | Yucca |
| Description | Coarse twilled woven yucca leaf, partly burned. Type I a. 1 (Kidder & Guernsey, see 29-42-814.) Edge loop tie, rounded toe, square heel. |
| Length | 26.99 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Depth | 1.59 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



