Ring Stand
CG2016-4-131
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-131 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Ring stand fragment, Unglazed pottery, redware. "Y5" written on bottom |
| Height | 6.99 cm |
| Length | 11.43 cm |
| Other Number | Y5 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.