Inlay
CG2016-4-118
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-118 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone (uncertain) |
| Description | Eye inlay, lacking pupil. The matching pupil is possibly CG2016-4-122. |
| Height | 1 cm |
| Length | 3.81 cm |
| Width | 1.27 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.