Sherd
CG2016-4-79
From: Egypt
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim sherd from a beer jar. |
| Height | 10 cm |
| Width | 9 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.