Funerary Cone
CG2016-4-51
From: Egypt | Dra Abu El-Naga (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | CG2016-4-51 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga (uncertain) |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Inscription Language | Hieroglyphic |
| Description | Funerary cone of Ihu (or Huy). For other examples of the same cone, see 29-86-673, 29-86-674, 29-86-675, 29-86-677; 29-86-678, 29-86-679, 29-86-680, 29-87-654, and no. 1156 in the DAN object resgister. In additon, see also CG2016-4-52 and CG2016-4-53. |
| Length | 10 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Depth | 7 cm |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.