| Object Number | MS1766 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Etrusco-Roman |
| Provenience | Italy | Etruria |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Basalt |
| Description | With handle. |
| Height | 11.7 cm |
| Length | 26 cm |
| Width | 14.5 cm |
| Credit Line | Museum Purchase; Subscription of John Wanamaker, 1896 |
| Other Number | 1210 - Stevenson Etruscan Series Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


