| Object Number | 92-2-113.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Kerma |
| Locus | N 173? |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Kerma-ware sherd from a bowl. Black interior, red exterior. Burnished, with a glossy finish. |
| Height | 5.1 cm |
| Length | 7.5 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Exchange with the Boston Museum of Fine Arts, 1992 |
| Other Number | 16-4-1541? - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
