Body Sherd
66-11-10F
From: Egypt | Nubia | Toshka East
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 66-11-10F |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Nubia | Toshka East |
| Locus | Tomb 1 |
| Period | New Kingdom |
| Date Made | 1539-1075BC |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic |
| Description | Fragment of tall two handled storage jar. Red ware, red wash and traces of greenish drab wash. |
| Length | 3.6 cm |
| Width | 3 cm |
| Depth | 3.6 cm |
| Credit Line | Penn-Yale Nubian Expedition; W. K. Simpson, 1966 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.