Jar Fragment
92-2-102L
From: Sudan | Nubia | El-Kurru
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 92-2-102L |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | El-Kurru |
| Locus | Tumulus 6 Gen B |
| Period | Napatan |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Technique | Painted |
| Description | Body fragment from a red ceramic jar with white painted decoration, possibly showing mourning figures. Reconstructed from four fragments. |
| Height | 9 cm |
| Width | 17 cm |
| Thickness | 1.3 cm |
| Credit Line | Exchange with the Boston Museum of Fine Arts, 1992 |
| Other Number | 19-3-907 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


