Wax
92-2-102I
From: Sudan | Nubia | El-Kurru
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 92-2-102I |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Sudan | Nubia | El-Kurru |
| Locus | Tumulus 6 Gen B |
| Period | Napatan |
| Section | Egyptian |
| Materials | Ceramic | Paint |
| Technique | Painted |
| Description | Small fragment of red wax which does not belong to the 92-2-102 jar. |
| Height | 1.7 cm |
| Length | 2.6 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Exchange with the Boston Museum of Fine Arts, 1992 |
| Other Number | 19-3-907 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



