Seal (Object)
54-28-9
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 54-28-9 |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Sanctuary of Apollo Hylates |
| Site Name | Kourion |
| Date Made | 700–500 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Stone |
| Description | In form a hexahedron with stamps in intaglio on all but top face which is provided with a boss pierced horizontally for suspension. Sides: (1) fish; (2) frontal head with beard; (3) 2 standing human figures, confronted; (4) beetle. Botton: Palmette? with vertical stalk. |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 3.4 cm |
| Thickness | 1.8 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, George H. McFadden, 1954 |
| Other Number | ST874 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




