Projectile Point
97-563-939
From: North America | United States of America | New Jersey | Camden County | Timber Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-939 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Camden County | Timber Creek |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Jasper |
| Description | Slightly expanded base with straight edge. Slight notch on one side. Slightly serrated edges. |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 1.7 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-939 - Old Museum Number | 5283 - ANSP Number | 1105 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


