Figure
50-49-1613
From: Philippine Islands | Northern Luzon
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 50-49-1613 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ifugao |
| Provenience | Philippine Islands | Northern Luzon |
| Locus | Ifugao |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Figure of child pulling nose of caraboas (water buffalo); with extended left arm; right arm rasting on thigh. Carved in one piece on long base. Unstained. |
| Height | 14.4 cm |
| Length | 42.5 cm |
| Depth | 8 cm |
| Credit Line | Purchased from Misses Elizabeth H. Metcalf and Sarah S. Metcalf, 1950 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.