Canoe Model
NA3859
From: United States of America | Great Lakes
Curatorial Section: American
| Object Number | NA3859 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Huron |
| Provenience | United States of America | Great Lakes |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Birchbark | Quill | Wood | Pigment |
| Description | Birchbark canoe model with a wooden frame. Exterior has floral decorations made from dyed quills in yellow, red, purple and green. Pitch lined seams. One paddle present. |
| Height | 17.5 cm |
| Length | 64.5 cm |
| Width | 17 cm |
| Credit Line | Gift of Charles Gebhard, 1892 |
| Other Number | 9199 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


