| Object Number | 61-13-1.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Limestone |
| Description | Limestone; rounded type; three registers. Upper: Man and woman adoring Osiris and Isis. Middle: Man and woman adoring Harendotes. Bottom: Six women and a man in gesture of adoration. Owner: The mhr and mskb officer Pn-t3-wr(t) who also appears on stela BM EA290, dated to the reign of Ramesses II. |
| Height | 60 cm |
| Width | 37 cm |
| Depth | 9.5 cm |
| Credit Line | Gift of Hans F. Dresel, 1961 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




