Mirror
E1043A
From: Egypt | Ballas (uncertain) | Naqada (uncertain)
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E1043A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Ballas (uncertain) | Naqada (uncertain) |
| Period | New Kingdom | Eighteenth Dynasty |
| Date Made | 1539 - 1292 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze |
| Description | Bronze mirror with long thin tang. |
| Height | 18.4 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account; William Flinders Petrie, 1895 |
| Other Number | ES 1043 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.