Kohl Pot
E2296A
From: Egypt | El-Kab
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2296A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Kab |
| Period | Middle Kingdom | Twelfth Dynasty |
| Date Made | 1938 - 1759 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Basalt |
| Description | Basalt kohl jar. Flat everted base. High shoulder. Straight rim, which connects to the flared lip, E2296B. |
| Height | 3.7 cm |
| Outside Diameter | 5 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1898 |
| Other Number | E 2296 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.