Kohl Pot
E2295A
From: Egypt | El-Kab
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | E2295A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | El-Kab |
| Period | Middle Kingdom | Twelfth Dynasty |
| Date Made | 1928 - 1759 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Porphyry |
| Description | Pyriform kohl pot. Flat everted base. High shoulder. Straight rim which connects to the separate flaring rim, E2295B. |
| Height | 3.7 cm |
| Outside Diameter | 5.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egyptian Research Account, 1898 |
| Other Number | E 2295 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.