| Object Number | 2016-21-60 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bashi |
| Provenience | Congo |
| Culture Area | African |
| Section | African |
| Materials | Gourd |
| Description | Per 1999 list "Gourd Pitcher, Congo." Oval shaped vessel with a diamond shaped base, a handle and flared mouth on top. The bottom is uneven. Lined design burned into the neck of the vessel. A tag attached to the vessel with information about its provenience. |
| Height | 15.5 cm |
| Width | 17.4 cm |
| Depth | 9.5 cm |
| Credit Line | Transferred from the Museum Education Department, 2016 |
| Other Number | ED3951 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




