Figurine
91-26-145
From: Greece | Attica | Athens
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 91-26-145 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Tanagran |
| Provenience | Greece | Attica | Athens |
| Period | Hellenistic |
| Date Made | 299-200 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Terracotta |
| Technique | Mould Made |
| Iconography | Draped Woman |
| Description | Tanagra type standing female figure: head turned to one side; brown hair curled and swept into bun; yellow earring; proper left arm crooked with hand and waist; cloak draped over chiton. Original (?) pink, white, blue, brown and yellow paint. mold-made. Probably modern. |
| Height | 24.5 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Depth | 5 cm |
| Credit Line | Gift of Margaret Wasserman Levy, 1991 |
| Other Number | 283 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

