| Object Number | 2016-21-18 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zimbabwe |
| Culture Area | Southern Africa |
| Section | African |
| Materials | Metal |
| Description | Toy Helicopter - Helicopter is made from old tin cans and wire. |
| Height | 10 cm |
| Length | 18 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Transferred from the Museum Education Department, 2016 |
| Other Number | ED3107 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




