Slab
49-25-378
From: United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort
Curatorial Section: American
| Object Number | 49-25-378 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Kootznahoo Inlet | Daxatkanada Fort |
| Culture Area | Arctic Culture Area |
| Locus | F1E 18-24" |
| Section | American |
| Materials | Whale Bone |
| Description | Slab of chopped whalebone. Broken in four pieces. Thin and curved |
| Length | 6 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Survey of Northern Tlingit Country, Frederica de Laguna, 1949 |
| Other Number | 352 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.