| Object Number | 29-66-542A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Travertine vessel with flaring body, and everted flat rim. |
| Height | 5.6 cm |
| Outside Diameter | 5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D4663 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

