| Object Number | 2016-21-13 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Africa |
| Culture Area | African |
| Section | African |
| Materials | Ebony Wood |
| Description | Ebony Tree of Life - 5 intertwined figures carved from the center of a piece of ebony Wood, the outer ebony Wood is the base. |
| Height | 29.8 cm |
| Width | 7.7 cm |
| Depth | 8 cm |
| Credit Line | Transferred from the Museum Education Department, 2016 |
| Other Number | ED2630 - Museum Education Number | MG Africa Box 3 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




