Kohl Pot
29-66-470A
From: Egypt | Dendereh
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-66-470A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dendereh |
| Section | Egyptian |
| Materials | Travertine |
| Description | Pyriform kohl jar with everted rim and wide mouth. |
| Height | 2.3 cm |
| Outside Diameter | 3.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Dendereh, Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1915-1923 |
| Other Number | D4782A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.