| Object Number | 42-30-120.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hyksos |
| Provenience | Egypt |
| Section | Egyptian |
| Materials | Bronze | Bone |
| Description | Bronze dagger with ivory or bone handle inserted in hilt. Hyksos type. Note: fragments from 42-30-120.2 are now joined with this piece. |
| Length | 29.84 cm |
| Width | 5.4 cm |
| Depth | 1.4 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Morgan Wing on behalf of the Estate of Florence C. Whitney, 1942 |
| Other Number | unknown - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



