| Object Number | E2913.5 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Rifeh |
| Period | Second Intermediate Period | Fifteenth Dynasty |
| Date Made | 1630-1523 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Goat Horn | Ox Horn |
| Technique | Painted |
| Description | Painted. |
| Height | 27.94 cm |
| Length | 5.71 cm |
| Width | 5.71 cm |
| Credit Line | Distribution from the British School of Archaeology; Sir William Matthew Flinders Petrie, 1907 |
| Other Number | E 2913 - Original Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


