Amulet Fragment
29-87-599.1
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-599.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | L.C. VII shaft near 65, x/1 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of an amulet depicting one of the Four Sons of Horus. Legs and feet only. One stringing hole. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 2.9 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1750 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.