Amulet Fragment
29-86-73.1
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-73.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Fragment of a light green faience amulet depicting one of the Four Sons of Horus, facing left. Front of the face, and the lower body missing. Impressed decoration. Linen impression on the back. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1551 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.