| Object Number | 2016-21-17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Botswana |
| Culture Area | Southern Africa |
| Section | African |
| Description | village chief doll - Small figure of a male painted black with red and white stripes all over wearing a long beard made of plant fibers and a skirt made of woven plant fibers. |
| Height | 29.5 cm |
| Width | 12.2 cm |
| Depth | 6 cm |
| Credit Line | Transferred from the Museum Education Department, 2016 |
| Other Number | ED2979 - Museum Education Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




