Menat
Amulet
29-86-69.4
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-69.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Locus | T15 |
| Section | Egyptian |
| Materials | Turquoise |
| Description | Turquoise stone amulet depicting a menat. Stringing loop at the top. Some damage to the bottom. |
| Height | 0.3 cm |
| Length | 1.7 cm |
| Width | 0.8 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 718 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.