Statuette
29-86-63.1
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-63.1 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Description | Glass statuette depicting the goddess Sekhmet, standing with her arms at her sides. Hands and feet missing. Back pillar has a series of markings, possibly Demotic. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 6.4 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 1265 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.