Point
97-563-1084
From: North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County | Mantua Creek
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-1084 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | New Jersey | Gloucester County | Mantua Creek |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Stone |
| Technique | Chipped |
| Description | Abraded toward point to form sharp tip. Made on natural, wind-worn pebble. |
| Length | 4.3 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Thickness | 0.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-1084 - Old Museum Number | 5429 - ANSP Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


