Frog
Amulet
29-86-57.4
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-86-57.4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Section | Egyptian |
| Materials | Green Jasper |
| Description | Small jasper amulet of a frog. Stringing hole through the front of the base. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 1.5 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | 730 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.